Începând cu 1 noiembrie 2025, societatea Goldterm Mangalia va demara furnizarea agentului termic către locuitorii municipiului Mangalia.
Potrivit anunțului oficial, făcut de viceprimarul Paul Foleanu prețul pentru populație va fi de 400 lei pe gigacalorie.
În prezent, două centrale termice din oraș asigură furnizarea agentului termic doar la solicitarea expresă a asociațiilor de locatari, însă de la începutul lunii noiembrie sistemul centralizat va funcționa la capacitate extinsă, pentru toți abonații care au cerut racordarea.
Societatea Goldterm Mangalia este operatorul local de termoficare, aflat în subordinea administrației publice locale, având ca principal obiect de activitate producerea, transportul și distribuția energiei termice în sistem centralizat.

