Proiectul noului CET din Constanța a făcut un pas important după ce Autoritatea Națională de Reglementare în Energie (ANRE) a emis autorizația de înființare pentru capacitatea energetică „sursă de producție energie utilă termică și electrică prin cogenerare de înaltă eficiență în municipiul Constanța”.
Decizia a fost luată în ultima ședință a Comitetului de Reglementare al ANRE.
Titularul proiectului este Primăria Constanța, iar centrala se află deja în construcție. Noua unitate energetică va produce atât energie electrică pentru sistemul național, cât și energie termică pentru alimentarea orașului.
Instalația va include:
- cinci unități cu motoare termice pe gaze naturale, cu o capacitate totală de 52 MW electric și 45 MW termic;
- patru cazane de apă caldă, cu o capacitate totală de 100 MW termic;
- două cazane de abur, cu o capacitate de 12 tone pe oră fiecare.
Investiția este finanțată prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) și are o valoare totală de aproximativ 743 de milioane de lei, cu TVA inclus.
Lucrările sunt realizate de o asociere de firme condusă de Elsaco Electronic, alături de Elsaco Engineering, Vestra Industry, Energomontaj, Aquaterm Green Energy, Electroalfa International și Alrosel Project.
Potrivit ultimelor estimări, centrala ar urma să fie finalizată în vara acestui an.
În luna decembrie 2025, primarul Constanței, Vergil Chițac, declara că lucrările erau realizate în proporție de aproximativ 65%.

