Protestele continuă la Șantierul Naval Mangalia, unde navaliștii au ajuns în a 11-a zi de manifestații.
Din cauza ploii torențiale, protestul de astăzi s-a desfășurat în interiorul halei șantierului.

Angajații atrag atenția că mai sunt 59 de zile până la 31 mai 2026, termenul limită pentru semnarea proiectelor finanțate prin mecanismul SAFE. Potrivit declarațiilor ministrului Apărării, patru dintre cele 21 de proiecte, cele care vizează construcția de nave militare, ar urma să fie realizate la șantierul naval din Mangalia.
Pentru ca acest lucru să devină posibil, navaliștii spun că statul trebuie să preia rapid controlul asupra activelor șantierului, astfel încât proiectele să poată fi demarate în timp util.
În acest context, angajații consideră esențială aprobarea planului de reorganizare judiciară al Damen Shipyards Mangalia (DSMa), document care va fi supus pentru a doua oară votului în Adunarea Creditorilor, programată pentru 6 aprilie 2026.

