joi, 18 iunie 2026

Primarul Vergil Chițac a ajuns în cartierul Henri Coandă – „Imobilul afectat nu poate fi accesat în acest moment, întrucât structura a fost avariată în urma incendiului”

 

Incendiul izbucnit într-un bloc din cartierul Henri Coandă din Constanța a mobilizat autoritățile locale, în cursul zilei de astăzi, încă de aseară.

Fresh și cu chef de critici, primarul Vergil Chițac s-a deplasat la fața locului pentru a evalua situația abia astăzi alături de  viceprimarii Adriana Arghirescu și Costin Răsăuțeanu. Ultimul a fost prezent încă de aseară în cartier.

Potrivit declarațiilor edilului, imobilul afectat nu poate fi accesat în acest moment, întrucât structura a fost avariată în urma incendiului. Accesul locatarilor va fi permis doar după ce specialiștii de la ISU vor stabili că nu există pericole.

Totodată, Chițac a transmis un mesaj ferm, spune el, privind respectarea regulilor de utilizare a locuințelor: „Am toleranță zero la indisciplină. Pe cine prindem că nu respectă regulile și face improvizații va fi dat afară.”

Autoritățile locale iau în calcul modificarea contractelor de închiriere și alocarea de fonduri pentru îmbunătățirea condițiilor de siguranță, în contextul acestui incident.

 

În zonă se află mai multe echipe de poliție, care desfășoară cercetări pentru a stabili cauza incendiului produs în cursul serii trecute.

Ancheta este în desfășurare, urmând ca în perioada următoare să fie stabilite cauzele exacte ale incendiului.

Trimite:

Alte știri:

DNA: Arestări și control judiciar într-un dosar de corupție. Mită de 100.000 de euro și suspiciuni care îl vizează și pe primarul Capitalei, Ciprian Ciucu

  Lavinia SICLITARU   Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au dispus măsuri preventive într-un dosar complex de corupție care vizează atât funcționari, cât și oameni de afaceri, în legătură cu activități din domeniul jocurilor de noroc și un proiect imobiliar din București.   Doi inculpați au fost arestați preventiv pentru 30

Tomis pietonal, în acest weekend. Centrul orașului, dedicat din nou pietonilor

    Lavinia SICLITARU   În acest sfârșit de săptămână, bulevardul Tomis redevine pietonal și se transformă într-un spațiu dedicat plimbărilor, relaxării și timpului petrecut în centrul orașului.   Pe parcursul celor două zile, unul dintre cele mai cunoscute bulevarde ale Constanței va fi rezervat exclusiv pietonilor, oferind mai mult

Ai ceva să ne transmiți ?

ATENȚIE

Preluarea de informații de pe site presupune acordul editorului.

Drepturile de autor

a) Toate drepturile sunt rezervate.

b) Sunt interzise copierea, modificarea, expunerea, refolosirea, reproducerea, publicarea sau orice formă de exploatare a conținutului site-ului publicat de către INFOPolitica.ro

Materialele protejate prin legile naționale și internaționale de copyright nu pot fi preluate în alt mod decât cu acordul scris al Sanpress SRL.

La fel şi orice modalitate de exploatare a conținutului site-ului infopolitica.ro. 

c) Ne disociem de mesajele cu caracter rasist, xenofob, antisemit, calomniator, insultător, defăimător, obscen sau indecent care ar putea fi publicate pe site de utilizatori în secțiunea de comentarii.