Incendiul izbucnit într-un bloc din cartierul Henri Coandă din Constanța a mobilizat autoritățile locale, în cursul zilei de astăzi, încă de aseară.
Fresh și cu chef de critici, primarul Vergil Chițac s-a deplasat la fața locului pentru a evalua situația abia astăzi alături de viceprimarii Adriana Arghirescu și Costin Răsăuțeanu. Ultimul a fost prezent încă de aseară în cartier.
Potrivit declarațiilor edilului, imobilul afectat nu poate fi accesat în acest moment, întrucât structura a fost avariată în urma incendiului. Accesul locatarilor va fi permis doar după ce specialiștii de la ISU vor stabili că nu există pericole.
Totodată, Chițac a transmis un mesaj ferm, spune el, privind respectarea regulilor de utilizare a locuințelor: „Am toleranță zero la indisciplină. Pe cine prindem că nu respectă regulile și face improvizații va fi dat afară.”
Autoritățile locale iau în calcul modificarea contractelor de închiriere și alocarea de fonduri pentru îmbunătățirea condițiilor de siguranță, în contextul acestui incident.
În zonă se află mai multe echipe de poliție, care desfășoară cercetări pentru a stabili cauza incendiului produs în cursul serii trecute.
Ancheta este în desfășurare, urmând ca în perioada următoare să fie stabilite cauzele exacte ale incendiului.

