O nouă redistribuire a fondurilor din împrumutul de 269 de milioane de lei al Primăriei Constanța stârnește controverse în spațiul public.
Florin Cocargeanu, președinte USR municipiul Constanța critică faptul că administrația condusă de Vergil Chițac a decis să redirecționeze o parte importantă din bani către modernizarea sistemului de termoficare.
Astfel, bugetul alocat pentru noul CET crește cu 77 de milioane de lei, ajungând la un total de 133 de milioane.
În schimb, alte proiecte considerate esențiale suferă tăieri semnificative. Spitalul Municipal pierde o mare parte din finanțare, bugetul fiind redus de la 110 milioane la 32 de milioane de lei. În același timp, Liceul Teoretic „Lucian Blaga” și lucrările de eficiență energetică pentru mai multe blocuri din zona Badea Cârțan rămân fără finanțare.
„Primarul Chițac redistribuie banii dintr-un împrumut de 269 de milioane de lei, iar noile priorități spun multe despre cum gândește această administrație.
Reprezentanții administrației locale justifică decizia prin necesitatea prioritizării investițiilor strategice pentru dezvoltarea orașului, în special în contextul problemelor majore din sistemul de termoficare.
Aceste modificări afectează direct domenii esențiale precum sănătatea și educația și atrag atenția asupra riscului pierderii unor finanțări externe, inclusiv prin PNRR.
Dezbaterea rămâne deschisă, în timp ce constănțenii resimt deja efectele unor decizii care reflectă direcția de dezvoltare aleasă pentru oraș.

