Premierul Ilie Bolojan a trasat duminică seară, la B1TV, o linie roșie clară în criza guvernamentală: PNL nu va accepta un premier impus de alt partid, riscând să devină „partid anexă”.
El a avertizat că, dacă PSD generează o criză politică – așa cum face „în aceste luni” –, liberalii nu vor mai colabora cu social-democrații, conform unei rezoluții interne PNL.
Poziția fermă împotriva PSD
Bolojan a respins ideea unor „trădători” din PNL care ar accepta să-l înlocuiască, cum ar fi Cătălin Predoiu sau Alexandru Nazăre, nominalizați ipotetic de președintele Nicușor Dan. „Colegii mei nu vor vota un nou guvern”, a afirmat el tranșant.
Premierul a subliniat că un premier schimbat de alt partid transformă PNL într-o anexă, ridicând întrebarea: „Cât timp va dura până PSD va genera din nou o criză?”.
Rolul UDMR și refuzul ofertelor
Despre UDMR, Bolojan a avut încredere: partidul maghiar a fost „factor de echilibru”, evitând conflictele și dialogând cu toate forțele, fără semnale de retragere din guvernare.
El a negat orice ofertă de funcții pentru a renunța la premieriat: „Nu mi s-a oferit nimic și nu acționez pentru funcții”. Bolojan s-a autoportretizat ca asumându-și responsabilitatea în vară, când alții ezitau, acționând „pentru România, nu pentru PSD”.
Fără scenariu pentru demitere
Dacă va fi demis, Bolojan exclude un scenariu pregătit: energia sa s-a dus pe guvernare și reforme ireversibile pentru creștere economică din a doua jumătate a anului. O schimbare „de dragul schimbării”, fără soluții, ar distruge încrederea între partide, făcând imposibilă refacerea coaliției „de pe o zi pe alta”.
Totodată, premierul a împărțit responsabilitatea crizei între PSD și PNL.

