joi, 18 iunie 2026

Și Constanța plânge după verde. Tăierea arborilor de pe terenuri private, pedepsită penal!

 

 

Ministerul Mediului, condus de Diana Buzoianu, propune un proiect de Ordonanță de Urgență (OUG) care transformă tăierea ilegală a arborilor din spații verzi – inclusiv de pe terenuri private – într-o infracțiune penală.

Măsura vizează suprafețe de peste un hectar afectate în intravilan, ca răspuns la pierderea masivă de spații verzi, precum cele peste 500 de hectare din București în ultimele decenii.

Contextul propunerii

Proiectul se află în circuitul de avizare la alte ministere și modifică regimul juridic al defrișărilor urbane, aplicându-se indiferent de natura proprietății (publică sau privată, inclusiv curți-construcții).

Inițiativa vine după dezbateri anterioare similare din 2025, care propuneau pedepse pentru suprafețe de peste 500 mp, dar acum pragul este ridicat la un hectar.

Pedepse prevăzute

Infracțiunea de tăiere, distrugere sau degradare a vegetației forestiere din astfel de zone va fi pedepsită cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.

Până acum, sancțiunile erau contravenționale (amenzi de 1.000-10.000 lei pentru persoane fizice), dar noua OUG introduce un regim penal strict.

Impact local

În municipii precum Constanța, unde presiunea urbană afectează spațiile verzi, măsura ar putea proteja terenuri intravilane private de la defrișări abuzive pentru construcții.

Proiectul elimină ambiguități legale care permiteau tăieri neautorizate și promovează orașe mai verzi.

Trimite:

Alte știri:

DNA: Arestări și control judiciar într-un dosar de corupție. Mită de 100.000 de euro și suspiciuni care îl vizează și pe primarul Capitalei, Ciprian Ciucu

  Lavinia SICLITARU   Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au dispus măsuri preventive într-un dosar complex de corupție care vizează atât funcționari, cât și oameni de afaceri, în legătură cu activități din domeniul jocurilor de noroc și un proiect imobiliar din București.   Doi inculpați au fost arestați preventiv pentru 30

Tomis pietonal, în acest weekend. Centrul orașului, dedicat din nou pietonilor

    Lavinia SICLITARU   În acest sfârșit de săptămână, bulevardul Tomis redevine pietonal și se transformă într-un spațiu dedicat plimbărilor, relaxării și timpului petrecut în centrul orașului.   Pe parcursul celor două zile, unul dintre cele mai cunoscute bulevarde ale Constanței va fi rezervat exclusiv pietonilor, oferind mai mult

Ai ceva să ne transmiți ?

ATENȚIE

Preluarea de informații de pe site presupune acordul editorului.

Drepturile de autor

a) Toate drepturile sunt rezervate.

b) Sunt interzise copierea, modificarea, expunerea, refolosirea, reproducerea, publicarea sau orice formă de exploatare a conținutului site-ului publicat de către INFOPolitica.ro

Materialele protejate prin legile naționale și internaționale de copyright nu pot fi preluate în alt mod decât cu acordul scris al Sanpress SRL.

La fel şi orice modalitate de exploatare a conținutului site-ului infopolitica.ro. 

c) Ne disociem de mesajele cu caracter rasist, xenofob, antisemit, calomniator, insultător, defăimător, obscen sau indecent care ar putea fi publicate pe site de utilizatori în secțiunea de comentarii.