Astăzi – 13 mai 2026, în jurul orei 09.00, Stația de Repompare Băneasa, din județul Constanța a înregistrat o cădere de tensiune ca urmare a unei avarii la sistemul de alimentare cu energie electrică. Din acest motiv, pompele de la nivelul stației nu mai pot funcționa.
Până la remedierea situației, vor fi afectați de lipsa apei toți consumatorii din zona înaltă a localității Băneasa.
Ne cerem scuze pentru neplăcerile create utilizatorilor, pe care îi asigurăm că, imediat ce disfuncționalitățile de la nivelul sistemelor de alimentare cu energie electrică vor fi remediate, lucrătorii RAJA vor face toate manevrele pentru a relua furnizarea apei.
La reluarea alimentării, apa poate prezenta modificări temporare de aspect, precum turbiditate sau culoare. Recomandăm utilizarea acesteia doar în scopuri menajere, până la limpezire.

