Infopolitica
Judecătorii Înaltei Curți de Casație și Justiție au admis vineri propunerea Parchetului General și au dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile a procurorilor Teodor Niță și Gigi Valentin Ștefan, cercetați într-un dosar de corupție. Cei doi au contestat măsura, iar cererea lor urmează să fie analizată săptămâna viitoare.
Gigi Valentin Ștefan, fost șef al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Constanța, este acuzat de trafic de influență. Potrivit anchetatorilor, acesta ar fi primit 170.000 de euro pentru a interveni în mai multe dosare penale, iar 60.000 de euro ar fi fost găsiți în flagrant în biroul său.
Teodor Niță este acuzat de instigare la abuz în serviciu. Procurorii susțin că ar fi intervenit pe lângă un ofițer ISU pentru a-l ajuta pe un om de afaceri din Portul Tomis să scape de sancțiuni.
În motivarea măsurii, instanța a dispus emiterea mandatelor de arestare preventivă, precizând că aceasta se aplică începând cu 15 mai 2026 și până la 13 iunie 2026 inclusiv.

