Infopolitica
Toți senatorii USR au votat împotriva inițiativei legislative AUR de completare a OG nr. 26/2000 privind asociațiile și fundațiile, care obliga ONG-urile să întocmească o listă care să evidențieze toate veniturile și sursele de finanțare ale acestora, indiferent de proveniența lor, cu precizarea tuturor elementelor de identificare ale persoanelor fizice și juridice, sub amenințarea desființării lor dacă nu depun listele la termen.
USR consideră că este scandalos că, la 8 ani distanță după ce Liviu Dragnea cerea același lucru, PSD a putut vota chiar și în comisii, alături de AUR, măsuri împotriva societății civile. USR consideră acțiunea PSD-AUR drept un act iliberal, după modele similare din țări precum Rusia, Belarus, Georgia sau Ungaria lui Viktor Orban.
Luând cuvântul în cadrul dezbaterilor din Plenul Senatului, senatoarea USR Simona Spătaru, vicepreședinta Comisiei juridice, de numiri, disciplină, imunități și validări a Senatului, a susținut că, tocmai pentru că luptă pentru asigurarea transparenței, USR nu va vota o asemenea măsură.
„Sancțiunea nu este o amendă. Este suspendarea automată a activității și apoi dizolvarea de drept. Fără judecător. Fără proces echitabil. Fără niciun fel de proporționalitate. Aceasta nu este transparență, aceasta este o execuție prin dictat administrativ. ONG-urile din România au salvat vieți în spitale, au făcut educație și au gestionat crize umanitare exact acolo unde statul a eșuat. Care e răspunsul acestei majorități AUR-PSD? Să le trateze ca pe niște entități suspecte. Transparența este doar paravanul, în timp ce intimidarea este adevăratul scop”, a declarat Simona Spătaru.
Menționăm că instituțiile de specialitate au respins categoric inițiativa: Consiliul Legislativ a dat aviz negativ; Consiliul Economic și Social a dat aviz nefavorabil iar Comisia pentru drepturile omului a emis un aviz negativ.

