Infopolitica
Senatorul AUR Nicolae Vlahu a anunțat adoptarea în Camera Deputaților a unui proiect de lege care prevede facilități fiscale pentru companiile care aleg să împartă profitul cu angajații.
Potrivit acestuia, noua reglementare permite firmelor să ofere salariaților până la 15% din profitul companiei, fără ca aceste sume să mai fie impozitate de stat.
„Este încă o victorie pentru români. Susținem munca, lăsăm banii în buzunarele celor care produc și salvăm capitalul românesc”, a transmis Nicolae Vlahu.
Reprezentantul AUR susține că măsura are ca scop stimularea implicării angajaților în performanța companiilor, dar și consolidarea mediului economic autohton, subliniind că inițiativa urmărește să creeze un echilibru mai corect între angajatori și angajați, prin recompensarea directă a contribuției acestora la profitul firmei.

