Lavinia Siclitaru
Activitatea Secției de Pediatrie se suspendă temporar, în mod independent de voința unității sanitare, ca urmare a solicitării singurului medic pediatru al spitalului, de a beneficia de concediu fără plată pentru rezolvarea unor probleme personale, pe o perioadă de până la 3 luni.
Această soluție a fost convenită în urma discuțiilor purtate cu doctorița Mitrea, în contextul în care intenția inițială a acesteia a fost încetarea raporturilor de colaborare cu spitalul.
„Prin demersurile desfășurate de conducerea unității, s-a ajuns la varianta unui concediu fără plată temporar, astfel încât să se mențină posibilitatea reluării activității medicale în cadrul secției la finalul perioadei.
În această perioadă, spitalul depune eforturi susținute pentru identificarea și atragerea de medici pediatri, indiferent de forma de colaborare (prestări de servicii medicale, angajare pe perioadă determinată sau contracte de gardă), în vederea remedierii deficitului de personal.
De asemenea, se analizează posibilitatea menținerii funcționalității liniei de gardă de pediatrie în condițiile actuale, iar conducerii a solicitat sprijinul Direcției de Sănătate Publică Constanța pentru semnalarea, la nivel județean, a deficitului de personal medical de specialitate”, se arată într-un mesaj oficial al unității sanitare din sudul litoralului.

