Infopolitica
Cristian Mungiu a câștigat din nou Palme d’Or la Cannes, de data aceasta pentru filmul „Fjord”.
Lungmetrajul spune povestea unei familii de migranți români din Norvegia, iar succesul de la Cannes vine la 19 ani după primul său Palme d’Or, obținut în 2007 pentru „4 luni, 3 săptămâni și 2 zile”.
Festivalul de la Cannes l-a consemnat deja pe Mungiu ca laureat al Palme d’Or în 2007, ceea ce confirmă că premiul din 2026 îl plasează între foarte puținii regizori care au obținut distincția de două ori.
Mungiu a declarat după anunțarea premiului că societatea este „fracturată” și a transmis un mesaj de unitate.
sursa foto: Cinemagia.ro.

