Lavinia SICLITARU
Fostul primar al orașului Cernavodă, Liviu Cristian Negoiță, a fost eliberat din închisoare astăzi, în urma decizii pronunțate de Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ).
Magistrații au admis recursul în casație formulat de Negoiță și a dispus casarea atât a deciziei Curții de Apel Constanța, cât și a sentinței Tribunalului Constanța prin care fostul edil fusese condamnat la 4 ani de închisoare cu executare.
Instanța supremă a decis achitarea lui Liviu Negoiță pentru infracțiunea de abuz în serviciu, reținând că „fapta nu este prevăzută de legea penală”.
Totodată, ÎCCJ a dispus punerea de îndată în libertate a acestuia.
În aceste condiții, Liviu Cristian Negoiță ar putea reveni în funcția de primar al orașului Cernavodă.
Reprezentanții Prefecturii Constanța au precizat că : „Negoiță revine la conducerea primăriei odată cu pronunțarea deciziei Înaltei Curți de Casație și Justiție prin care s-a admis recursul în casație formulat de acesta, fără a mai fi nevoie de emiterea vreunui ordin de prefect”.

