Lavinia SICLITARU
Ministerul Apărării Naționale anunță progrese în implementarea programului SAFE, susținând că fondurile alocate nu au fost pierdute, iar o parte semnificativă a producției a fost localizată în România.
Potrivit ministrului USR, Radu Miruță, proiectele derulate în cadrul programului includ și construcția de nave militare la Șantierul Naval Mangalia – 2 Mai.
Decizia ar fi contribuit la menținerea activității șantierului și la dezvoltarea industriei navale locale.
Reprezentanți ai USR Constanța consideră că aceste contracte vor permite Armatei Române accesul la tehnologii militare moderne, compatibile cu standardele NATO.
De asemenea, Ionuț Rusu, reprezentant MSC România și consilier local PNL Constanța a declarat că județul Constanța ar putea deveni un hub maritim integrat, cu componente comerciale, militare și de cercetare.
Acesta a menționat dezvoltarea unui posibil centru de excelență axat pe tehnologii dual-use, inclusiv propulsie verde, eficiență energetică și securitate cibernetică.
În contextul evoluțiilor de securitate din regiunea Mării Negre, Rusu subliniază importanța strategică a zonei Dobrogea pentru NATO și necesitatea accelerării proiectelor de apărare.
„Marea Neagră reprezintă o prioritate strategică pentru NATO iar Constanța, Mangalia, Dobrogea sunt în centrul acestei hărți.

