Lavinia SICLITARU
De ani de zile s-au făcut investiții consistente în extinderea plajelor, însă mult prea puțin s-a discutat despre modul în care acestea pot deveni cu adevărat prietenoase pentru oameni. Astăzi, pe multe sectoare de litoral, turiștii pot parcurge sute de metri prin nisip fără să găsească un petic de umbră. Este o problemă reală, care afectează în special copiii, persoanele în vârstă și, în general, calitatea experienței turistice.
În acest context, ministrul Mediului USR, Diana Buzoianu pregătește lansarea unui program pilot pentru reintroducerea perdelelor forestiere pe litoralul românesc. Astfel de perdele existau în trecut și aveau multiple beneficii: ofereau umbră naturală, reduceau efectele vântului, contribuiau la stabilizarea nisipului și făceau plajele mai confortabile pentru toți.
„După luni de muncă administrativă și tehnică, proiectul se apropie de etapa concretă, în care vor putea începe primele plantări.
Este un pas important spre un litoral mai sustenabil și mai bine adaptat nevoilor reale ale oamenilor”, a transmis oficialul de la Ministerul Mediului.

