UPDATE:
Plângerea prealabilă a fost făcută de un consilier local PNL din Tuzla
Verificările au plecat într-adevăr de la o sesizare făcută de un consilier local PNL din Tuzla către mai multe instituții, inclusiv Instituția Prefectului – Județul Constanța, Consiliul Județean Constanța, Inspectoratul de Stat în Construcții Constanța, ISU Dobrogea și Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor.
Sesizarea semnala existența unor construcții ilegale, denumite beach baruri care funcționau ca restaurante fără autorizațiile necesare: autorizații de construcție, aviz sanitar, securitate la incendiu sau protecția consumatorilor.
În plângere, se menționa că s-ar fi tras rețea de internet fără autorizație și s-ar fi folosit o apă potabilă pe baza unui acord expirat cu RAJA, iar o parte din construcții se aflau pe domeniul public-privat al comunei Tuzla, inclusiv pe terenuri hidrografice aflate în litigiu cu Administrația Apele Române.
De asemenea, consilierul a indicat ca beneficiari persoane publice cu funcții de conducere din zonă, printre care subprefectul județului Constanța, Marilena Dragnea, și primarul comunei Tuzla, Taner Reșiț, prin intermediul unor rude, ceea ce a ridicat suspiciuni de favoritism și abuz.
Dragnea: Beach-barul de pe plaja Tuzla, gestionat legal de fiul meu, în ciuda litigiilor privind plaja
Contactată telefonic în legătură cu situația beach-barului de pe plaja Tuzla, subprefectul județului Constanța, Marilena Dragnea, a declarat că acesta este manageriat de fiul ei, care a licitat și a câștigat în mod legal subsectorul 3 de plajă.
Ea a afirmat că afacerea fiului său respectă toate condițiile legale, având avizele necesare de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU), Direcția Sanitară Veterinară (DSV), Mediu și alte instituții competente.
Totodată, Marilena Dragnea a menționat că singura excepție o reprezintă o fâșie de plajă aflată în litigiu între Primăria Tuzla și Administrația Apele Române, situație care nu este neobișnuită și se întâlnește și în alte zone de pe litoral.
Pentru această porțiune în litigiu s-au făcut demersuri atât la Primăria Tuzla, cât și în instanță, pentru obținerea unui aviz temporar de construcție.
ȘTIREA INIȚIALĂ:
Prefectul județului Constanța, Adrian-Teodor Picoiu, a dispus verificări în zona plajei din Tuzla în urma unei sesizări scrise primite pe 6 august 2025. Sesizarea semnala existența unor construcții posibil ilegale și activități comerciale neautorizate în zonă.
Verificările au avut loc pe 8 august 2025 și au implicat reprezentanți ai mai multor instituții: Consiliul Județean Constanța, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Dobrogea” Constanța, Inspectoratul Județean în Construcții Constanța, Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor și Administrația Bazinală de Apă Dobrogea-Litoral. Aceste instituții au evaluat conformitatea construcțiilor și activităților cu legislația specifică fiecăreia.
În prealabil, pe 7 august, a avut loc o întâlnire de lucru la sediul Instituției Prefectului Constanța cu reprezentanții instituțiilor implicate, transmite Cancelaria Prefectului.
Autoritățile implicate în activitate urmează să prezinte concluziile verificărilor.
O fâșie de plajă se află în litigiu
Pe o porțiune de plajă aflată de ani buni în litigiu între Primăria Tuzla și Administrația Bazinală de Apă Dobrogea Litoral, există construcții care nu au putut fi autorizate, chiar dacă deținătorii acestora au solicitat de la autoritățile locale aviz temporar de construcție.
Până când nu se va încheia dosarul în curs privind revendicarea falezei de către Administrația Bazinală, în contradicție cu Primăria Tuzla, acestea nu vor putea fi emise.
Activitățile de comerț de pe plajă au fost temporar suspendate încă din 5 august a.c. până la clarificarea situației.
NOTĂ:
Precizăm că primarul comunei Tuzla, Rașid Taner nu a putut fi contactat pentru un punct de vedere.
sursă foto: captură Youtube

