Petrică Leașcu a anunțat că își retrage declarația de martor în Dosarul penal nr. 243/36/2024, aflat pe rolul Curții de Apel Constanța, în care sunt judecați Arhiepiscopul Teodosie și preotul Ilie Petre pentru fapte de corupție.
Acesta susține că decizia nu are ca scop sprijinirea inculpaților, ci este motivată de pierderea încrederii în sistemul de justiție din România, pe care îl consideră „bolnav, corupt, capturat și nedrept”.
„Nu mai am încredere în Justiția din România și nu vreau să fiu părtaș la modul în care este înfăptuită. Pentru mine, lucrurile sunt clare, însă nu mă mai interesează ce va decide instanța”, a transmis Leașcu.
Declarația sa ridică, totodată, o întrebare mai largă privind încrederea cetățenilor în actul de justiție și modul în care martorii aleg să se raporteze la procesele penale în care sunt implicați.

